Vicor Corporation V28A8T200BL3
V28A8T200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V28A8T200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V28A8T200BL3.pdf
Availability of V28A8T200BL3
QUANTITY
V28A8T200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A8T200BL3
Internal Part NumberEIS-V28A8T200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A8T200BL3
Related LinksV28A8T, V28A8T200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A8T200BL3 Details Description
Related parts for V28A8T200BL3
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC SNSR TEMP/FAN PWM CTRL 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS R/A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 8PDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
MODULE TXRX 900MHZ datasheet.pdf
SINGLE M8 LONG PW 2M NPN NO datasheet.pdf
JAW ASSY TERMI-FOIL 68068 datasheet.pdf
CABLE CUTTER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf