Vicor Corporation V28B12M125BG3
V28B12M125BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B12M125BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W
Datasheet Download
V28B12M125BG3.pdf
Availability of V28B12M125BG3
QUANTITY
V28B12M125BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B12M125BG3
Internal Part NumberEIS-V28B12M125BG3
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series125W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max125W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B12M125BG3
Related LinksV28B12, V28B12M125BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B12M125BG3 Details Description
Related parts for V28B12M125BG3
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT COM MODE EMI 500KHZ 3.3MH datasheet.pdf
WATER PROOF SINGLE IN THERMISTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK datasheet.pdf
SLEEVING PVC BLK 100' datasheet.pdf
RES 909 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf