Vicor Corporation V28B15T150BS
V28B15T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V28B15T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V28B15T150BS.pdf
Availability of V28B15T150BS
QUANTITY
V28B15T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B15T150BS
Internal Part NumberEIS-V28B15T150BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B15T150BS
Related LinksV28B15, V28B15T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B15T150BS Details Description
Related parts for V28B15T150BS
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50DL POS .125 GOLD datasheet.pdf
OSC XO 3.579545MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTEC TERM BLOCK 110VAC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 85A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.68"L X 6.81"W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf