Vicor Corporation V28B24H150BL2
V28B24H150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B24H150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V28B24H150BL2.pdf
Availability of V28B24H150BL2
QUANTITY
V28B24H150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B24H150BL2
Internal Part NumberEIS-V28B24H150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B24H150BL2
Related LinksV28B24, V28B24H150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B24H150BL2 Details Description
Related parts for V28B24H150BL2
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 96MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf