Vicor Corporation V28B24M150BG
V28B24M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V28B24M150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V28B24M150BG.pdf
Availability of V28B24M150BG
QUANTITY
V28B24M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B24M150BG
Internal Part NumberEIS-V28B24M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B24M150BG
Related LinksV28B24, V28B24M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B24M150BG Details Description
Related parts for V28B24M150BG
RES KIT 10K-97.6K 1/10W 4800PCS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 15A .187QC datasheet.pdf
IC MPU M680X0 16MHZ 68PGA datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 6A SOT-223 datasheet.pdf
MODULE DGTL POWERTRAIN 20A 12DIP datasheet.pdf
LED 5MM QUAD HI EFF YLW PC MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf