Vicor Corporation V28B24M150BL2
V28B24M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B24M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V28B24M150BL2.pdf
Availability of V28B24M150BL2
QUANTITY
V28B24M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B24M150BL2
Internal Part NumberEIS-V28B24M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B24M150BL2
Related LinksV28B24, V28B24M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B24M150BL2 Details Description
Related parts for V28B24M150BL2
Crystal 7.3728MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TOOL 90DEG CABLE CLAMP ASSY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 74A TO264 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DSUB CON D*M F RG179 SS MIL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 15 M28 BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf