Vicor Corporation V28B28H150BN
V28B28H150BN picture photo
Mfg. Part Number
V28B28H150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28H150BN.pdf
Availability of V28B28H150BN
QUANTITY
V28B28H150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28H150BN
Internal Part NumberEIS-V28B28H150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28H150BN
Related LinksV28B28, V28B28H150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28H150BN Details Description
Related parts for V28B28H150BN
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 23V 2220 datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 16X10X8" GR datasheet.pdf
SNSW 4A 3/16 PLAN 79215835 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
PCF 5.00/19/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
03 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT PL datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf