Vicor Corporation V28B28H150BS
V28B28H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V28B28H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28H150BS.pdf
Availability of V28B28H150BS
QUANTITY
V28B28H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28H150BS
Internal Part NumberEIS-V28B28H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28H150BS
Related LinksV28B28, V28B28H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28H150BS Details Description
Related parts for V28B28H150BS
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 70PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
UNIV PHONE HLDR SUCTION CUP MNT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf