Vicor Corporation V28B36C150BG2
V28B36C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B36C150BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V28B36C150BG2.pdf
Availability of V28B36C150BG2
QUANTITY
V28B36C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B36C150BG2
Internal Part NumberEIS-V28B36C150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B36C150BG2
Related LinksV28B36, V28B36C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B36C150BG2 Details Description
Related parts for V28B36C150BG2
OSC XO 6.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SSR SIP 5A/480VAC 4-15VDC datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 24POS datasheet.pdf
DSUB IDC HOOD 09P GREY TINSCR datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
URETHANE SPRING datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf