Vicor Corporation V28B36M150BF3
V28B36M150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B36M150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V28B36M150BF3.pdf
Availability of V28B36M150BF3
QUANTITY
V28B36M150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B36M150BF3
Internal Part NumberEIS-V28B36M150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B36M150BF3
Related LinksV28B36, V28B36M150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B36M150BF3 Details Description
Related parts for V28B36M150BF3
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
HEAT SINK 21MM X 21MM X 19.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS 15MM REFL PCB datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1KN/80 AR UC datasheet.pdf
HAN D F CRIMP CONTACT AU AWG 14 datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0503 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 0.63 OHM 300W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf