Vicor Corporation V28B36M150BN2
V28B36M150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V28B36M150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V28B36M150BN2.pdf
Availability of V28B36M150BN2
QUANTITY
V28B36M150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B36M150BN2
Internal Part NumberEIS-V28B36M150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B36M150BN2
Related LinksV28B36, V28B36M150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B36M150BN2 Details Description
Related parts for V28B36M150BN2
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES WIREWOUND 15K OHM 7W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 0 DEG GRAY/GREEN datasheet.pdf
FUSE CERM 2A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.7VC SMCJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR PRES datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf