Vicor Corporation V28B3V3H75BG
V28B3V3H75BG picture photo
Mfg. Part Number
V28B3V3H75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V28B3V3H75BG.pdf
Availability of V28B3V3H75BG
QUANTITY
V28B3V3H75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B3V3H75BG
Internal Part NumberEIS-V28B3V3H75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B3V3H75BG
Related LinksV28B3V, V28B3V3H75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B3V3H75BG Details Description
Related parts for V28B3V3H75BG
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS STRAIGHT TIN datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 850/1310NM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 18CKT datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf