Vicor Corporation V28B3V3H75BS
V28B3V3H75BS picture photo
Mfg. Part Number
V28B3V3H75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V28B3V3H75BS.pdf
Availability of V28B3V3H75BS
QUANTITY
V28B3V3H75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B3V3H75BS
Internal Part NumberEIS-V28B3V3H75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B3V3H75BS
Related LinksV28B3V, V28B3V3H75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B3V3H75BS Details Description
Related parts for V28B3V3H75BS
PHOTODIODE BLUE 16 ELEMENT ARRAY datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 12A PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 533K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA /STDF GFLF datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
WRENCH ADJUSTABLE 12.36" datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
PLUG INLINE 12PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf