Vicor Corporation V28B5T75BS3
V28B5T75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B5T75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V28B5T75BS3.pdf
Availability of V28B5T75BS3
QUANTITY
V28B5T75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B5T75BS3
Internal Part NumberEIS-V28B5T75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B5T75BS3
Related LinksV28B5, V28B5T75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B5T75BS3 Details Description
Related parts for V28B5T75BS3
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 29.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 12A D2PAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 3V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 15V OUT datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32STSOP datasheet.pdf
IC PWR SW USB 8MSOP datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf