Vicor Corporation V28C12C100BG
V28C12C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V28C12C100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V28C12C100BG.pdf
Availability of V28C12C100BG
QUANTITY
V28C12C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C12C100BG
Internal Part NumberEIS-V28C12C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C12C100BG
Related LinksV28C12, V28C12C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C12C100BG Details Description
Related parts for V28C12C100BG
IC REG LDO 2.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONN SOCKET 7POS 2MM IDC R/A datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
37 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
1200UF 63V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf