Vicor Corporation V28C12M100BG
V28C12M100BG picture photo
Mfg. Part Number
V28C12M100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V28C12M100BG.pdf
Availability of V28C12M100BG
QUANTITY
V28C12M100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C12M100BG
Internal Part NumberEIS-V28C12M100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C12M100BG
Related LinksV28C12, V28C12M100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C12M100BG Details Description
Related parts for V28C12M100BG
MEMBER MOD PIC16C55X/62X/CE62X datasheet.pdf
LCD MODULE 16X2 CHAR TRNSFL TN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
TRANS NPN 90V 3A SOT-223 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf