Vicor Corporation V28C12T100BF2
V28C12T100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C12T100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V28C12T100BF2.pdf
Availability of V28C12T100BF2
QUANTITY
V28C12T100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C12T100BF2
Internal Part NumberEIS-V28C12T100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C12T100BF2
Related LinksV28C12, V28C12T100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C12T100BF2 Details Description
Related parts for V28C12T100BF2
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 44.736MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ASSY FIBER/VERT MOUNTING STAND datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 147MA 9.6 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf