Vicor Corporation V28C12T100BF2
V28C12T100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C12T100BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V28C12T100BF2.pdf
Availability of V28C12T100BF2
QUANTITY
V28C12T100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C12T100BF2
Internal Part NumberEIS-V28C12T100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C12T100BF2
Related LinksV28C12, V28C12T100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C12T100BF2 Details Description
Related parts for V28C12T100BF2
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
100UF 450V 25.4X79.38 85C AXI datasheet.pdf