Vicor Corporation V28C15M100B2
V28C15M100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C15M100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V28C15M100B2.pdf
Availability of V28C15M100B2
QUANTITY
V28C15M100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C15M100B2
Internal Part NumberEIS-V28C15M100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C15M100B2
Related LinksV28C15, V28C15M100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C15M100B2 Details Description
Related parts for V28C15M100B2
DIODE GEN PURP 1KV 3A SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.7A SC-59 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 61MA 31 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
OSC CMEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf