Vicor Corporation V28C15M100BL3
V28C15M100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C15M100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V28C15M100BL3.pdf
Availability of V28C15M100BL3
QUANTITY
V28C15M100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C15M100BL3
Internal Part NumberEIS-V28C15M100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C15M100BL3
Related LinksV28C15, V28C15M100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C15M100BL3 Details Description
Related parts for V28C15M100BL3
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8SOIC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW SOD123 datasheet.pdf