Vicor Corporation V28C15T100B3
V28C15T100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C15T100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V28C15T100B3.pdf
Availability of V28C15T100B3
QUANTITY
V28C15T100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C15T100B3
Internal Part NumberEIS-V28C15T100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C15T100B3
Related LinksV28C15, V28C15T100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C15T100B3 Details Description
Related parts for V28C15T100B3
MOSFET N-CH 300V 35A TO-247AD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf