Vicor Corporation V28C24T100B3
V28C24T100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C24T100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24T100B3.pdf
Availability of V28C24T100B3
QUANTITY
V28C24T100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24T100B3
Internal Part NumberEIS-V28C24T100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24T100B3
Related LinksV28C24, V28C24T100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24T100B3 Details Description
Related parts for V28C24T100B3
IC REG LDO 3.3V 5A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 34POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf