Vicor Corporation V28C24T100BG2
V28C24T100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C24T100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24T100BG2.pdf
Availability of V28C24T100BG2
QUANTITY
V28C24T100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24T100BG2
Internal Part NumberEIS-V28C24T100BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24T100BG2
Related LinksV28C24, V28C24T100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24T100BG2 Details Description
Related parts for V28C24T100BG2
IC 12-BIT 1OF2 MUX/DEMUX 56-SSOP datasheet.pdf
CONN MU ATTENUATOR FIXED 8DB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE ASSY DUP LC SM 1 PIN 5M datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 249 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
LOCATOR FH-PC FOR HEATINGBOX datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf