Vicor Corporation V28C24T100BN3
V28C24T100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C24T100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V28C24T100BN3.pdf
Availability of V28C24T100BN3
QUANTITY
V28C24T100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C24T100BN3
Internal Part NumberEIS-V28C24T100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C24T100BN3
Related LinksV28C24, V28C24T100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C24T100BN3 Details Description
Related parts for V28C24T100BN3
CONN RCPT 2COND MALE SLIM LINE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 WHITE 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
LASHING TIE BLK LTY5B datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf