Vicor Corporation V28C28C100BN2
V28C28C100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C28C100BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V28C28C100BN2.pdf
Availability of V28C28C100BN2
QUANTITY
V28C28C100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C28C100BN2
Internal Part NumberEIS-V28C28C100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C28C100BN2
Related LinksV28C28, V28C28C100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C28C100BN2 Details Description
Related parts for V28C28C100BN2
WASHER FLAT #4 FIBRE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS(4X2) 22-20AWG GRY datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CF8 200A 58V BATT BOLT DOWN datasheet.pdf
HOOK WHITE 2" X 50YD X 0.11" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HOOK KRIMPTITE (BB-119-10) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
NB3 HMI PROTECTIVE SHEETS X5 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf