Vicor Corporation V28C28M100BL2
V28C28M100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C28M100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V28C28M100BL2.pdf
Availability of V28C28M100BL2
QUANTITY
V28C28M100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C28M100BL2
Internal Part NumberEIS-V28C28M100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C28M100BL2
Related LinksV28C28, V28C28M100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C28M100BL2 Details Description
Related parts for V28C28M100BL2
CONN HEADER 2MM SNGL STR 28POS datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
GRID STRAP 25MM FITS 600D datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf