Vicor Corporation V28C36M100BF2
V28C36M100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C36M100BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V28C36M100BF2.pdf
Availability of V28C36M100BF2
QUANTITY
V28C36M100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C36M100BF2
Internal Part NumberEIS-V28C36M100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C36M100BF2
Related LinksV28C36, V28C36M100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C36M100BF2 Details Description
Related parts for V28C36M100BF2
IC SYNC MOSFET DVR 4A 8SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC OCT TRANS LATCH D 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 16.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
DUCT COVER PROTECTIVE FILM datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 140MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
Low Cost 270 MHz Differential Receiver Amplifiers IC datasheet.pdf