Vicor Corporation V28C3V3H50B
V28C3V3H50B picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3H50B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3H50B.pdf
Availability of V28C3V3H50B
QUANTITY
V28C3V3H50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3H50B
Internal Part NumberEIS-V28C3V3H50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3H50B
Related LinksV28C3, V28C3V3H50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3H50B Details Description
Related parts for V28C3V3H50B
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 10BIT 12CH 16-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUD PWR 15W STER D 32QFN datasheet.pdf
RES 39.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf