Vicor Corporation V28C3V3M50BF3
V28C3V3M50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3M50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3M50BF3.pdf
Availability of V28C3V3M50BF3
QUANTITY
V28C3V3M50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3M50BF3
Internal Part NumberEIS-V28C3V3M50BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3M50BF3
Related LinksV28C3V, V28C3V3M50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3M50BF3 Details Description
Related parts for V28C3V3M50BF3
CABLE TESTER MODULAR datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf