Vicor Corporation V28C48C100BF3
V28C48C100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C48C100BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48C100BF3.pdf
Availability of V28C48C100BF3
QUANTITY
V28C48C100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48C100BF3
Internal Part NumberEIS-V28C48C100BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48C100BF3
Related LinksV28C48, V28C48C100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48C100BF3 Details Description
Related parts for V28C48C100BF3
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 400MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062UF 5% 2500VDC AX datasheet.pdf