Vicor Corporation V28C48C100BG2
V28C48C100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C48C100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48C100BG2.pdf
Availability of V28C48C100BG2
QUANTITY
V28C48C100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48C100BG2
Internal Part NumberEIS-V28C48C100BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48C100BG2
Related LinksV28C48, V28C48C100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48C100BG2 Details Description
Related parts for V28C48C100BG2
SSD 56GB SCSI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 125MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf