Vicor Corporation V28C48H100BF
V28C48H100BF picture photo
Mfg. Part Number
V28C48H100BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48H100BF.pdf
Availability of V28C48H100BF
QUANTITY
V28C48H100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48H100BF
Internal Part NumberEIS-V28C48H100BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48H100BF
Related LinksV28C48, V28C48H100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48H100BF Details Description
Related parts for V28C48H100BF
LED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 16PS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
06P MTA100 CONN ASSY NATL 30AU datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf