Vicor Corporation V28C48H100BF3
V28C48H100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C48H100BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48H100BF3.pdf
Availability of V28C48H100BF3
QUANTITY
V28C48H100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48H100BF3
Internal Part NumberEIS-V28C48H100BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48H100BF3
Related LinksV28C48, V28C48H100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48H100BF3 Details Description
Related parts for V28C48H100BF3
RES SMD 475 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 212V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf