Vicor Corporation V28C48H100BG
V28C48H100BG picture photo
Mfg. Part Number
V28C48H100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48H100BG.pdf
Availability of V28C48H100BG
QUANTITY
V28C48H100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48H100BG
Internal Part NumberEIS-V28C48H100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48H100BG
Related LinksV28C48, V28C48H100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48H100BG Details Description
Related parts for V28C48H100BG
CONN HOUSING 36 DUAL POS .100 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FOCAL LENGTH 50MM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XMITTER 315MHZ FSK 8SOIC datasheet.pdf