Vicor Corporation V28C48H100BG2
V28C48H100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C48H100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48H100BG2.pdf
Availability of V28C48H100BG2
QUANTITY
V28C48H100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48H100BG2
Internal Part NumberEIS-V28C48H100BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48H100BG2
Related LinksV28C48, V28C48H100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48H100BG2 Details Description
Related parts for V28C48H100BG2
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR AC 25A 140VAC PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .050 DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 133MHZ 54BGA datasheet.pdf