Vicor Corporation V28C48H100BL3
V28C48H100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C48H100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48H100BL3.pdf
Availability of V28C48H100BL3
QUANTITY
V28C48H100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48H100BL3
Internal Part NumberEIS-V28C48H100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48H100BL3
Related LinksV28C48, V28C48H100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48H100BL3 Details Description
Related parts for V28C48H100BL3
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 1206 datasheet.pdf
SW LIMIT LEAF LEVER SPDT 4A 250V datasheet.pdf
IC FPGA 292 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 332 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 250' datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 665K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf