Vicor Corporation V28C48T100BS3
V28C48T100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C48T100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V28C48T100BS3.pdf
Availability of V28C48T100BS3
QUANTITY
V28C48T100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C48T100BS3
Internal Part NumberEIS-V28C48T100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C48T100BS3
Related LinksV28C48, V28C48T100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C48T100BS3 Details Description
Related parts for V28C48T100BS3
SCR PHASE CONT 1600V 200A TO-93 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf