Vicor Corporation V28C5M50BL
V28C5M50BL picture photo
Mfg. Part Number
V28C5M50BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V28C5M50BL.pdf
Availability of V28C5M50BL
QUANTITY
V28C5M50BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C5M50BL
Internal Part NumberEIS-V28C5M50BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C5M50BL
Related LinksV28C5, V28C5M50BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C5M50BL Details Description
Related parts for V28C5M50BL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 8BIT HI 20QSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 0.5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf