Vicor Corporation V28C5M50BS
V28C5M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V28C5M50BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V28C5M50BS.pdf
Availability of V28C5M50BS
QUANTITY
V28C5M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C5M50BS
Internal Part NumberEIS-V28C5M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C5M50BS
Related LinksV28C5, V28C5M50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C5M50BS Details Description
Related parts for V28C5M50BS
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
BLADE STAND EDGE IF-FC1 100PC datasheet.pdf
FUSE SURGE SUP 600VAC 30KA CART datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH TRPL 676BGA datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 332 OHM 1% AXL datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 450VAC 250VDC 3AB datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf