Vicor Corporation V28C5M50BS2
V28C5M50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V28C5M50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V28C5M50BS2.pdf
Availability of V28C5M50BS2
QUANTITY
V28C5M50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C5M50BS2
Internal Part NumberEIS-V28C5M50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C5M50BS2
Related LinksV28C5, V28C5M50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C5M50BS2 Details Description
Related parts for V28C5M50BS2
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC MCU ARM9 128KB ROM 208PQFP datasheet.pdf
IC INTERFACE 10BIT ANALOG 80LQFP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE 3A FASTON datasheet.pdf
SELECTOR UNIT 2POS MAIN GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf