Vicor Corporation V28C5M50BS3
V28C5M50BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V28C5M50BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V28C5M50BS3.pdf
Availability of V28C5M50BS3
QUANTITY
V28C5M50BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C5M50BS3
Internal Part NumberEIS-V28C5M50BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C5M50BS3
Related LinksV28C5, V28C5M50BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C5M50BS3 Details Description
Related parts for V28C5M50BS3
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
HD-I 5SMPR070F090O BENCH datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 26POS SLDR datasheet.pdf