| Internal Part Number | EIS-V3.5MLA0805LWA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Series | MLA | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 3.7V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 5.35V | |
| Varistor Voltage (Max) | 7V | |
| Current - Surge | 40A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 2.5VAC | |
| Maximum DC Volts | 3.5VDC | |