Vicor Corporation V300A12C400BG2
V300A12C400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12C400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12C400BG2.pdf
Availability of V300A12C400BG2
QUANTITY
V300A12C400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12C400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A12C400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12C400BG2
Related LinksV300A12, V300A12C400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12C400BG2 Details Description
Related parts for V300A12C400BG2
IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
LENS OPAQUE RED datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS FEMALE DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK CALISTOGA CK410M 64QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IMPACT 4X16 85 OHM UNGUIDED BP 4 datasheet.pdf