Vicor Corporation V300A12C400BG3
V300A12C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12C400BG3.pdf
Availability of V300A12C400BG3
QUANTITY
V300A12C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12C400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A12C400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12C400BG3
Related LinksV300A12, V300A12C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12C400BG3 Details Description
Related parts for V300A12C400BG3
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 3A 120V datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRN/NEON 1000' datasheet.pdf
ASSEMBLED ETHERNET CBL SHIELDED datasheet.pdf
19.05MM X 12.7MM 1=25/PK datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf