Vicor Corporation V300A12C400BN2
V300A12C400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12C400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12C400BN2.pdf
Availability of V300A12C400BN2
QUANTITY
V300A12C400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12C400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A12C400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12C400BN2
Related LinksV300A12, V300A12C400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12C400BN2 Details Description
Related parts for V300A12C400BN2
IDC CABLE - MKC16K/MC16M/MPL16K datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 2.67M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN COAX PLUG R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN RING INSUL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf