Vicor Corporation V300A12C400BN3
V300A12C400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12C400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12C400BN3.pdf
Availability of V300A12C400BN3
QUANTITY
V300A12C400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12C400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A12C400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12C400BN3
Related LinksV300A12, V300A12C400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12C400BN3 Details Description
Related parts for V300A12C400BN3
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
8366-7 WIRE STOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 350MW SOD523 datasheet.pdf