Vicor Corporation V300A12C500BL3
V300A12C500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12C500BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12C500BL3.pdf
Availability of V300A12C500BL3
QUANTITY
V300A12C500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12C500BL3
Internal Part NumberEIS-V300A12C500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12C500BL3
Related LinksV300A12, V300A12C500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12C500BL3 Details Description
Related parts for V300A12C500BL3
IC EEPROM 256KBIT 200NS 28DIP datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NATURAL 7"L X 15"W datasheet.pdf
GDT 230V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RECPT 14POS .100" STR datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 112A SOT227 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf