Vicor Corporation V300A12E400BL
V300A12E400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12E400BL.pdf
Availability of V300A12E400BL
QUANTITY
V300A12E400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E400BL
Internal Part NumberEIS-V300A12E400BL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E400BL
Related LinksV300A1, V300A12E400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E400BL Details Description
Related parts for V300A12E400BL
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT323-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 9-64V PNL MT datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf