Vicor Corporation V300A12E400BL3
V300A12E400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12E400BL3.pdf
Availability of V300A12E400BL3
QUANTITY
V300A12E400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E400BL3
Internal Part NumberEIS-V300A12E400BL3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E400BL3
Related LinksV300A12, V300A12E400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E400BL3 Details Description
Related parts for V300A12E400BL3
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf