Vicor Corporation V300A12E500BF
V300A12E500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E500BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12E500BF.pdf
Availability of V300A12E500BF
QUANTITY
V300A12E500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E500BF
Internal Part NumberEIS-V300A12E500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E500BF
Related LinksV300A1, V300A12E500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E500BF Details Description
Related parts for V300A12E500BF
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1" datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.3A SYNC SOT23 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1PHASE ENERGY METER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI+ 1-4CELL 20VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf